Quartetto Nero to młody i dynamicznie rozwijający się  kwartet smyczkowy, który swoje intrygujące brzmienie zawdzięcza grze na oryginalnych instrumentach historycznych (lub ich kopiach), z użyciem strun jelitowych i kilku modeli smyczków, odpowiednich do muzyki poszczególnych epok. Sprawia to, że zespół znacząco wyróżnia się spośród innych kwartetów zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku muzycznym. Quartetto Nero skupia swoją działalność wokół poszukiwania autentycznego brzmienia muzyki epok baroku, klasycyzmu i romantyzmu, poprzez zachowanie odpowiedniego instrumentarium oraz interpretację zgodną z historycznymi praktykami wykonawczymi. Zespół sięga też w swoim repertuarze po dzieła późniejsze, w pełni wykorzystując ramy czasowe, w których struny jelitowe były w użyciu. Do kręgu szczególnych zainteresowań kwartetu należy wykonawstwo muzyki polskiej, a jedną z idei zespołu jest przybliżenie publiczności historii kwartetu smyczkowego jako formacji kameralnej.

 

Quartetto Nero jest laureatem I miejsca i Nagrody specjalnej na konkursie "II Forum Kameralne Muzyki Dawnej" w Poznaniu (2016), a także finalistą międzynarodowego konkursu zespołów kameralnych muzyki dawnej XVIII. Biagio-Marini Wettbewerb w Neuburgu w Niemczech (2017) oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019). W 2019r. członkinie kwartetu otrzymały stypendium z programu “Młoda Polska” za wybitne osiągnięcia artystyczne.

 

Zespół prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą - występował m.in. podczas serii koncertowej Fringe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej w Utrechcie (Festival Oude Muziek, Holandia, 2018), a także dwukrotnie podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej ECOS (Festival Internacional de Música Antigua de Sierra Espuña, Hiszpania, 2018 i 2019). W 2019r. Quartetto Nero nawiązało też współpracę z krakowskim festiwalem muzyki dawnej Misteria Paschalia. Zaowocowało to koncertem-prologiem do festiwalu, a także serią koncertów „Misteria Paschalia in tourneé”, które miały miejsce w ramach Kromer Biecz Festiwal oraz Festiwalu „Musica Poetica”. W grudniu 2019r. ukazała się debiutancka płyta Quartetto Nero z utworami na kwartet smyczkowy polskich kompozytorów romantycznych - S. Moniuszki i K. Kurpińskiego.

Kwartet tworzą absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie, Mozarteum w Salzburgu (Austria) oraz Konserwatorium Muzycznego w Bolonii (Włochy). Zespół rozpoczął działalność w 2015r. w Krakowie i od samego początku kształcił się pod kierunkiem Sirkki-Liisy Kaakinen-Pilch w krakowskiej Akademii Muzycznej. Uczestniczył także w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Manfredo Kraemera i Paolo Pandolfo.

Nazwa zespołu nawiązuje do wielopłaszczyznowej symboliki koloru czarnego. Czerń kojarzona jest z dobrym smakiem i elegancją, utożsamiana z luksusem, wyrafinowaniem i szykownością. To kolor nowoczesności i tradycji zarazem, łączący w sobie wiele, często przeciwnych, znaczeń. W kulturze europejskiej oznacza żałobę; w Chinach symbolizuje szczęście. W Japonii jest kolorem szlachetności, wieku i doświadczenia, a w kulturze starożytnego Egiptu oraz Indian – życia. W sztuce i na co dzień, czerń wykorzystywana jest często dla podkreślenia atmosfery tajemniczości, powagi, dramatyzmu czy formalności. Pomimo swojego wyrazistego charakteru, doskonale współgra niemal z każdą barwą.

 

 
 
 
 
 

© 2019 by Quartetto Nero. All rights reserved.